Základné info
Thajsko sa nazýva "krajina úsmevov" a je dovolenkovým rajom pre turistov z celého sveta. Časové pásmo je +6 hodín cez zimný čas a +5 hodín počas letného času. Thajský budhistický kalendár je 543 rokov pred našim. Thajská kuchyňa je pestrá, čerstvá s množstvom zeleniny a značne ostrá. Očkovanie nie je potrebné pri bežných turistických zájazdoch, ale odporúčame proti tetanu a hepatitíde. Taktiež odporúčame cestovné poistenie na celú dobu pobytu. Vstupné víza do 30 dní pobytu nie je potrebné vybavovať. Ak plánujete ostať dlhšie o víza požiadajte na konzuláte Thajského kráľovstva v Bratislave v budove Incheby. Budete potrebovať jednu fotku, vyplnený formulár ktorý nájdete na stránke konzulátu, platný cestovný pas a poplatok za vybavenie víz. Vybavenie trvá jeden týždeň. V prípade potreby aj na počkanie za dodatočný príplatok 10 Eur. Na jeden vstup môžete v krajine ostať dva mesiace no môžete si ho predĺžiť na imigračnom ešte o jeden mesiac a môžete zíkať maximálne tri vstupy. Po vyčerpaní každého vstupu je potrebné prekročiť hranicu. Spolu tak môžete v krajine ostať 180 dní (6 mesiacov) a s predlžovaním na imigračnom až 270dní (9 mesiacov). Internetové pripojenenie nájdete skoro všade a takisto bezproblémové je aj telefonovanie ktoré vám poskytnú rôzni operátori. Čo sa týka elektrického napätia nepotrebujete žiadne prevodníky. Čo sa týka pitnej vody neodporúčame piť vodu z vodovodu, ale iba balenú ktorú kúpite na každom kroku. Vodu je taktiež možné doplniť v automatoch na vodu, kde liter aj pol pitnej vody stojí 1bath. Majú modrobielu farbu, nachádzajú sa na uliciach a veľkosťou pripomínajú naše automaty na kávu.
Vyvrátenie mýtov a predsudkov.
1. všade dievčatá čo predávajú potešenie za peniaze - väčšinou v oblasti Pattaya a Phuket, kde veľa turistov cestuje za týmto druhom zábavy, ale veľa ich je aj u nás akurát sa tvárime že nie. Inak Thajsko poskytuje oveľa množstvo iných aktivít ako sa zabaviť a stráviť čas.
2. džungľa, samá džungľa - nie je to celkom tak, kvalita ciest porovnateľná s Rakúskom, siete obchodov 7eleven (niečo ako malé tesco, mikro kaufland a pod) nájdete skoro všade
3. špatné zdravotníctvo - veľký omyl, takú kvalitu zdravotnej starostlivosti som u nás nevidel ani na platenej klinike, jednoducho radosť byť v nemocnici. Lekári sú k dispozícií 24 hodín denne. Odporúčame samozrejme mať cestovné poistenie. Komunikovať je možné v angličtine.
4. je tam bezpečné cestovať? - áno je, nikde som sa necítil bezpečnejšie, či už cez deň deň alebo v noci
Menový kurz: za 1 EURO dostanete okolo 39 Bathov (záleží podľa aktuálneho kurzu), ale keďže je Thajský Bath na tom dobre čakajte skôr menej.
Kde si zameniť peniaze?: Peniaze si môžete zamenit na letisku. Ale odporúčame zameniť maximálne 30-50 Eur aby ste mali na taxik, kávu, cigarety a niečo po zub, prípadne ubytovanie. Všetky ostatné peniaze je najvhodnejšie zameniť v zmenárňach v meste kde nájdete lepší kurz. Pokiaľ nemáte hotovosť môžete peniaze vyberať z bankomatu. Je to pohodlné a je tam dobrý kurz. Odporúčame vybrať maximum čo bankomat dá. Všetky bankomaty majú limit na jeden výber 20000 Bathov. Jedine v bankomatoch Bangkok Bank je možné vybrať 25000. Prečo vám radíme vybrať maximum? Pretože za každý výber v bankomate platíte poplatok banke 150 Bathov. Nie je to veľa, ale za ušetrené peniaze sa môžete dobre najesť, alebo si dať tri pivá alebo si prenajať motorku na jeden deň.
Čo si dokážem kúpiť za 1Euro/40Bathov?: polievku, jedlo v stánku na ulici, veľké pivo, 100%ný ovocný džús (pol litra), liter benzínu a veľa iných vecí.
Ako sa po Thajsku pohybovať:
na veľké vzdialenosti na ušetrenie času odporúčame lietadlo. Cena letenky z Bangkoku kade tade po krajine stojí cca 50 Eur.
Pre ušetrenie peňazí sa dá presúvať po krajine aj autobusom alebo vlakom. Príklad ceny za lístok: Bangkok - Chiang Mai, vzdialenosť okolo 700km, čas 12 hodín - cena cca 20 - 25 Eur.
Prenájom skútra v mieste pobytu: 200/250Bathov (cca 5 - 7 Eur) / deň